Do czego jest mi potrzebna głodówka oczyszczająca?

Do czego jest mi potrzebna głodówka oczyszczająca?

Szczupła sylwetka jest marzeniem wielu z nas. Nie chodzi tylko o aspekt estetyczny (w mediach obowiązuje opinia, że gruby i otyły jest brzydki), lecz także zdrowotny. Nadmiar kilogramów wywołuje problemy nie tylko natury psychicznej, ale też czysto fizycznej, fizjologicznej.

Walka z toksynami, a nie kilogramami

W związku z tym próbujemy różnych sposobów, żeby zrzucić trochę ciała. Do najczęściej polecanych należy głodówka oczyszczająca. Czy to skuteczne rozwiązanie?

Głodzenie się jako metoda zredukowania masy ciała to zły pomysł. Dlaczego? Organizm dostaje wtedy sygnał, żeby magazynować składniki pokarmowe. To spowalnia metabolizm. Powstaje więc sytuacja odwrotna do pożądanej. Żeby schudnąć, trzeba przyspieszyć przemianę materii, czyli jednać jeść. Należy to jednak robić mądrze.

Na dłuższą metę głodówka jako narzędzie redukcji masy ciała jest nieskuteczne, ponieważ nie wiąże się z trwałą zmianę trybu życia. Po jej zakończeniu znów zaczniemy jeść tyle, co wcześniej. Organizm upomni się o swoje i ponownie przytyjemy. Bardzo prawdopodobne, że nasza waga będzie większa niż przed rozpoczęciem kuracji (klasyczny efekt jo-jo).

Celem głodówki jest raczej pomoc w odzyskaniu równowagi wewnętrznej organizmu, pozbycie się toksyn, które wywołują złe samopoczucie i prowadzą do poważnych dolegliwości. W niektórych przypadkach ich wydalenie skutkuje także zmniejszeniem się masy ciała.

Głodówka może stanowić dobry wstęp do prawdziwego, czyli bezpiecznego i skutecznego odchudzania. Kiedy warto zastosować tę kurację? Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy odtruć organizm, np. po ciężkim obżarstwie, zatruciu pokarmowym albo alkoholowym.