Domowe badanie wzroku – test na krótkowzroczność

Domowe badanie wzroku – test na krótkowzroczność

Badanie wzroku w domowych warunkach nie jest diagnozą lekarską i nie zastąpi wizyty u specjalisty. Wynik testu na krótkowzroczność może jednak być sygnałem ostrzegawczym i skłonić do umówienia się do okulisty w celu przeprowadzania badań ostrości wzroku, przy użyciu profesjonalnego sprzętu okulistycznego.

 

Charakterystyczne objawy krótkowzroczności

 

Miopia, inaczej krótkowzroczność, w większości przypadków związana jest z nieprawidłowym kształtem oka. Gałka oczna u krótkowidza jest zbyt krótka, co powoduje, że światło dostające się do jej wnętrza ogniskuje się przed siatkówką, zamiast na siatkówce (jak w przypadku zdrowego oka). Nieprawidłowa budowa oka powoduje, że najbardziej charakterystycznym objawem krótkowzroczności jest niewyraźne widzenie obiektów oddalonych, przy zachowaniu ostrego widzenia rzeczy z bliska.

 

Prosty test na krótkowzroczność na świeżym powietrzu

 

Domowe badanie wzroku nie jest diagnozą lekarską, a jedynie wskazówką, która może, choć nie musi, sygnalizować pogorszenie się wzroku w wyniku rozwoju miopii. Prostym testem na krótkowzroczność jest obserwacja otoczenia. Wystarczy stanąć w jednym punkcie na świeżym powietrzu i uważnie przyglądać się widokom. W momencie, gdy zauważy się zamazywanie się krajobrazów z oddali, przy jednoczesnym zachowaniu ostrości widzenia obiektów znajdujących się blisko, można podejrzewać u siebie krótkowzroczność. Defekty wzroku można łatwo zauważyć w czasie jazdy samochodem, kiedy mijane znaki drogowe są ostre, a samochody nadjeżdżające z przeciwnej strony widziane są jak za mgłą.

 

Jakie dolegliwości może powodować krótkowzroczność?

 

Krótkowzroczność często powoduje różnego rodzaju dolegliwości, które często można pomylić ze zwykłym zmęczeniem bądź intensywną pracą przed ekranem komputera. Miopia objawia się np.: pieczeniem oczu, bólami głowy czy szybszym męczeniem się wzroku, np. podczas czytania książek czy wpatrywania się w telewizor czy komputer. Krótkowzroczność powoduje również znaczne pogorszenie się ostrości widzenia po zmroku i w ciemnych pomieszczeniach.

 

Test na krótkowzroczność z wykorzystaniem kolorowych kół

 

Do przeprowadzenia badania wzroku potrzeba dwóch kwadratów o takich samych wymiarach w kolorze zielonym oraz czerwonym. W ich wnętrzu musi znajdować się czarny okrąg z grubą kroplą w centralnej części koła. Test polega na dokładnym przyjrzeniu się obrazkom i określeniu, który znak wydaje się bardziej czarny. O krótkowzroczności może świadczyć fakt, że koło na czerwonym tle wyda się ciemniejsze, w porównaniu do tła zielonego.