Domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie

 

Łapie nas znienacka. W zasadzie nie jest groźne, ale lekceważone może wywołać poważne skutki. Jego leczenie wymaga cierpliwości, czyli czasu, jaki musimy dać naszemu organizmowi na uporanie się z nim. Takie jest właśnie przeziębienie.

Winne są wirusy

W fachowym ujęciu przeziębienie jest wywoływaną przez wirusy infekcją górnych dróg oddechowych. Przebiegać może w trzech fazach: naczyniowej, komórkowej i trzeciej stanowiącej zakażenie bakteryjne i powikłania nim spowodowane. Nie zawsze występuje ostatni etap.

Jakie są objawy przeziębienia, które przy właściwym postępowaniu terapeutycznym ustępują po 5-7 dniach? Zwykle tę jednostkę chorobową można rozpoznać po: spadku sił, pogorszonym samopoczuciu, katarze, bólu gardła, kaszlu, obrzękiem błony śluzowej nosa, uczuciem jego niedrożności. U niektórych osób, zwłaszcza tych ze słabym układem odpornościowym, pojawia się gorączka o różnym nasileniu.

Infekcję nazywaną przeziębieniem wywołuje 200 rodzajów wirusów. Najpowszechniejszym czynnikiem zakaźnym pochodzenia wirusowego u ludzi są rinowirusy. Odpowiadają one nawet za połowę przypadków przeziębień. Pozostałe zachorowania wywoływane są przez przeważnie przez: koronawirusy, adenowirusy, wirusa RSV, metapneumowirusy, enterowirusy albo wirusy grypy.

Organizmy te mają skłonność do szybkiej i częstej mutacji. Ciągle powstają nowe szczepy i odmiany, dlatego nie można całkowicie uodpornić się na przeziębienie. Można jednak zredukować ryzyko zachorowania na nie.

Najpoważniejszymi czynnikami zagrożenia są bowiem niedostateczna ilość snu (poniżej siedmiu godzin na dobę), niedobór witaminy D.

Co z ekspozycją na zimno w postaci np. deszczu albo mrozu? Dotąd w sposób naukowy nie potwierdzono prostej zależności między tym faktorem a faktem zachorowania. Zwiększona liczba zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych zimą wynika ze zmiany zachowań ludzi w tym okresie. Po prostu częściej i dłużej przebywamy w nagrzanych pomieszczeniach, gdzie mamy styczność z innymi ludźmi. Jest wielce prawdopodobne, że gdyby taki typ zachowania występował np. w maju i czerwcu, to wtedy nastąpiłoby nasilenie przypadków przeziębień.

Jak leczyć takie infekcje? Zwykle kuracja polega na odpoczynku, unikaniu wysiłku fizycznego. Choremu podaje się leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, antyhistaminowe, środki obkurczające naczynia (to zahamuje rozprzestrzenianie się zarazków). Wskazane jest picie dużej ilości płynów o letniej temperaturze. Można też zastosować domowe sposoby na przeziębienie, o których przeczytamy w serwisie Glowboli.pl (http://glowaboli.pl/domowe-sposoby-walki-z-choroba/).