Kiedy niezbędne jest podawanie małemu dziecku witaminy C?

Kiedy niezbędne jest podawanie małemu dziecku witaminy C?

Dopóki karmimy dziecko piersią lub podajemy mu mleko modyfikowane z reguły możemy być spokojni, że wraz z pokarmem dostarczamy mu wszystkich niezbędnych składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Jednak w okolicy 6 miesiąca życia gdy z reguły zaczynamy rozszerzanie diety maluszka może się okazać, że pewnych witamin jest w jego diecie za mało. Jedną z witamin, której organizm ludzki nie jest w stanie sam wytworzyć jest witamina C.

 

Witaminę C powinniśmy dodatkowo suplementować?

 

I tak, i nie. Jeśli zadbamy o zbilansowaną dietę naszego dziecka dodatkowa suplementacja może okazać się zupełnie niepotrzebna. Wcale jednak nie trzeba dziecku wyciskać cytryny do herbaty jak czyniły to nasze babcie. Chociaż cytrusy kojarzą nam się z pożywieniem najbardziej bogatym w tą witaminę okazuje się, że są warzywa i owoce, w których znajduję się jej znacznie więcej. Jest to między innymi pomidor, mango, gotowana biała kapusta, brokuł, brukselka ale prym wiedzie zdecydowanie papryka. O dziwo kolor ma znaczenie, bo najwięcej witaminy C zawiera papryka żółta.

 

Czy to znaczy, że witamina C w tabletkach czy kropelkach jest naszym dzieciom niepotrzebna?

 

Niekoniecznie. Co prawda gdy jesteśmy zdrowi dobrze zbilansowana dieta wystarczy ale są sytuacje, kiedy lekarz może zalecić dodatkowe podawanie witaminy. Dzieje się tak na przykład wtedy kiedy dziecko często choruje, jest osłabione bądź ma problemy z apetytem  Również stwierdzona anemia jest wskazaniem do dodatkowej suplementacji gdyż witamina C zwiększa wchłanianie żelaza.

 

Jaką witaminę C wybrać?

 

Pokutuje przekonanie, że witaminy C nie można przedawkować. Natomiast najpopularniejsza syntetyczna forma witaminy C – kwas L askorbinowy – podana w ilości większej niż 30, 60 mg na dobę może sprawić, że podrażnimy delikatny nabłonek układu moczowego. Dlatego bezpieczniejszy dla dzieci jest askorbinian sodu, który poprzez zobojętnienie kwasu nie powoduje owych podrażnień. Nawet tutaj warto jednak podawać go z rozsądkiem, gdyż bardzo duże dawki mogą prowadzić do niedoboru potasu. Podczas infekcji, askorbinianu możemy podać aż 300 mg na dobę.

 

Podsumowując można stwierdzić, że ta niepozorna witamina jest warta głębszemu przyjrzeniu się jej osobie. Odwdzięczy się nam na pewno znacznie lepszą odpornością naszych dzieci. Może również rodzice dając przykład dzieciom pożegnają raz na zawsze wciąż nawracające przeziębienia i infekcje?