Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu

Lato to piękny okres w roku. Zwykle wtedy przyroda jest w stanie rozkwitu. Świecące słońce i wysoka temperatura zachęcają do wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie, na działce. Wkładamy więc krótkie ubranie i z radością obcujemy z naturą.

Metody zapobiegania KZM

 

Należy jednak pamiętać, że wiosną, latem, a nawet jesienią, w lasach i trawach grasują kleszcze, które są nosicielami wielu chorób. Do najczęściej odnotowywanych należą: kleszczowe zapalenie mózgu, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, borelioza.

Wywołują je wirusy znajdujące się w ślinie tych stawonogów. Wirus ten atakuje ośrodkowy układ nerwowy. W naszym organizmie te drobnoustroje mogą się też pojawić po ugryzieniu czy ukąszeniu przez chore zwierzę: domowe (np. psa, kota), leśne i ptaki. Inna przyczyna zachorowania to spożycie mleka zarażonego zwierzęcia hodowlanego, np. krowy, kozy.

Podczas wypraw do lasu, tereny porośnięte wysoką trawą, podczas przepraw przez zarośla należy zachować szczególną ostrożność. By uchronić się przed ukąszeniem kleszcza, trzeba dokładnie okryć się ubraniem w jasnym kolorze. Oznacza to, że wyprawa w spodenkach, sandałach, koszulce i bez okrycia głowy nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego?

Przenoszące chorobę stawonogi atakują głównie głowę, uszy, kończyny, duże stawy, czyli miejsca, w których skóra jest cieńsza i delikatniejsza. Poza tym momentu ukłucia możemy nie poczuć, ponieważ w ślinie kleszczy zawiera się substancja znieczulająca.

Jak jeszcze można ochronić się przed kleszczowym zapaleniem opon mózgowych? Stosując działania profilaktyczne, czyli spryskując się preparatami odstraszającymi te organizmy oraz szczepiąc się przeciw tej chorobie. Szczepienia podstawowe polegają na podaniu trzech dawek w odstępie kilkumiesięcznym. Po trzech latach warto wykonać szczepienie przypominające (jedno).