Kto może skorzystać z in vitro? Diagnostyka preimplantacyjna | INVIMED

Kto może skorzystać z in vitro? Diagnostyka preimplantacyjna | INVIMED

In vitro jest metodą leczenia niepłodności niezależnie od jej przyczyny. Oznacza to, że z zapłodnienia pozaustrojowego może skorzystać każda heteroseksualna para. Kwalifikacja do zabiegu in vitro odbywa się na podstawie wyników badań i szczegółowego wywiadu lekarskiego.

Kwalifikacja do zabiegu in vitro

Zabieg zapłodnienia metodą in vitro (IVF) może być wykorzystywany do leczenia niepłodności niezależnie od przyczyny, która ją wywołała. Jest to połączenie komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety, a następnie umieszczenie powstałego w ten sposób zarodka w macicy. Leczenie niepłodności we Wrocławiu odbywa się z wykorzystaniem jednej z czterech technik doboru najzdrowszego plemnika. Nasienie może pochodzić od partnera lub od dawcy. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza dokładny wywiad, analizuje wyniki dotychczas wykonanych badań i na ich podstawie wybiera najodpowiedniejszą metodę. Z terapii mogą skorzystać pary lub małżeństwa..  U pacjentek, które ukończyły 35 lat, wykonywana jest diagnostyka preimplantacyjna.

 

Rola diagnostyki preimplantacyjnej to sprawdzenie materiału genetycznego zarodka w celu wykrycia mutacji genetycznych odpowiedzialnych za rozwój wad wrodzonych, które w większości są przyczyną poronień.

Przygotowanie do zabiegu in vitro

Przed zabiegiem in vitro kobieta jest zobowiązana do wykonania badań krwi, które obejmują morfologię, wirusologię i czas krzepnięcia. Pacjentka przez około 14 dni przyjmuje leki hormonalne, które stymulują jajniki do owulacji. Przygotowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego powinno obejmować także zmianę stylu życia na zdrowszy: unikanie stresu, odpoczynek, włączenie do planu dnia aktywności fizycznej i odpowiednią dietę, bogatą zwłaszcza w kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu.

Gdzie wykonać zabieg?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność stwierdza się, gdy po roku regularnych stosunków bez stosowania antykoncepcji nie doszło do zapłodnienia. Przyczyny tego stanu stoją zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Zazwyczaj są to zaburzenia owulacji i czynności jajników lub nieprawidłowości nasienia. Według rankingu Ministerstwa Zdrowia jakość leczenia in vitro we Wrocławiu w klinice InviMed jest oceniana najwyżej na Dolnym Śląsku