Kwas hialuronowy: jak stosować?

Kwas hialuronowy: jak stosować?

Kwas hialuronowy znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz medycynie estetycznej. Może być stosowany zewnętrznie na skórę w formie żelu, masek oraz serum, w postaci tabletek lub wstrzyknięć. Jedną z propozycji na zastosowanie kwasu HA jest stworzenie własnego serum do twarzy. Wystarczy wymieszać niewielką ilość kwasu hialuronowego w formie żelu z ulubionym olejkiem, np. arganowym. Uzyskane serum nakłada się na wilgotną skórę twarzy. Kwas HA można również stosować przed nałożeniem kremu lub jako dodatek do masek, kremów lub toniku do twarzy, a także do szamponów i odżywek do włosów.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy występuje pod postacią hialuronianu sodu w organizmie człowieka, przede wszystkim w skórze, ciele szklistym oka oraz w mazi stawowej. Substancja ta odpowiada za wiązanie wody, zapewnienie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry oraz właściwą sprężystość chrząstki stawowej. Kwas hialuronowy wykorzystywany w medycynie i kosmetyce pozyskiwany jest na drodze procesu fermentacji przy pomocy bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Stosowany jest jako preparat do wypełniania i wygładzania zmarszczek na twarzy, szyi i dekolcie, ujędrniania i odżywiania skóry twarzy, powiększania ust. Znalazł również zastosowanie w okulistyce jako składnik płynów do soczewek kontaktowych, kropli do oczu oraz podczas niektórych zabiegów chirurgicznych oczu, np. przy przeszczepie rogówki. Ponadto, kwas HA wykorzystywany jest w leczeniu chorób kostno-stawowych, jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego, zwłaszcza w postaci wstrzyknięć i tabletek, są przeciwwskazane kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią. Brak jest przeciwwskazań do stosowania tej substancji u alergików, gdyż rzadko wywołuje ona reakcje alergiczne.

Kwas hialuronowy: gdzie kupić?

Kwas hialuronowy w postaci kremów, serum, żelów przeznaczonych do zewnętrznego stosowania dostępny jest w aptekach oraz licznych drogeriach, zarówno stacjonarnych, jak też internetowych. Innowacyjne preparaty np. przeciwzmarszczkowe zawierające kwas HA bywają bardzo drogie. Tańszym sposobem na wygładzenie i nawilżenie skóry twarzy jest przygotowanie domowej maseczki lub serum. Kwas hialuronowy w postaci żelu można dodawać do maseczek do twarzy lub włosów, dzięki czemu uzyska się lepszy efekt nawilżenia.