Medycyna domowa, czyli jak pozbyć się dolegliwości na własną rękę

Medycyna domowa, czyli jak pozbyć się dolegliwości na własną rękę

Choć żyjemy w XXI wieku i mamy do dyspozycji rozwiązania, o których nie śniło się naszym przodkom, chętnie korzystamy z ich praktyk i pomysłów. Dotyczy to zwłaszcza ochrony zdrowia. Gdy męczy nas przeziębienie, sięgamy po babcine sposoby, które w przeciwieństwie do obecnie dostępnych środków farmaceutycznych nie mają skutków ubocznych.

Zdrowotna pomoc od natury

Takich przykładów jest bez liku i dotyczą one różnych problemów zdrowotnych – nie tylko tych związanych z układem oddechowym. Warto sięgnąć po domowe sposoby, ponieważ są one zwykle dostępne od ręki. Nie musimy nigdzie się zapisywać ani stać w kolejce. Zwykle wszystkie potrzebne składniki mamy w domu. W razie potrzeby możemy udać się do sklepu.

Z oparzeniem słonecznym poradzimy sobie, smarując je maślanką albo przykładając do niego liście babki lancetowatej. Ta ostatnia, którą znajdziemy w każdym ogrodzie na trawniku, działa kojąco i ściągająco. Bardzo dobrze zmniejsza też opuchliznę.

Jak walczyć z czkawką? Medycyna domowa i na tę przypadłość ma radę, a nawet kilka. Najpowszechniejszym jest wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund. Jeśli to nie skutkuje, możemy zjeść łyżeczkę miodu bądź cukru. Ewentualnie możemy wypić szklankę chłodnej wody.

Jak pozbyć się obrzęku powstałego po ukąszeniu przez owada? Przyda się nam natka pietruszki, którą pocieramy miejsca użądlenia. Ukojenie przyniosą też liście czarnej porzeczki, choć to rozwiązanie dostępne raczej latem i tylko dla osób z ogrodem/działką. Działanie jadu wstrzykniętego przez osę i pszczołę zostanie zniwelowane po przyłożeniu przekrojonej cebuli.

Bardzo pomocne w wielu dolegliwościach ze strony układu pokarmowego jest spożywanie wywaru z ziół. Mięta, rumianek, koper, majeranek – te rośliny ułatwiają trawienie, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych. Działają rozkurczowo na jelita.

Pokrzywa, która rośnie na każdym kontynencie, ma działanie moczopędne. Picie naparów pobudza pracę nerek i pomaga je oczyścić ze złogów. Po sparzeniu wrzątkiem (np. z czajnika) liście pokrzywy tracą swoje parzące właściwości. Możemy więc pić herbatkę bez obaw.

Pokrzywę warto stosować w leczeniu przeziębienia, krwotokach i zatruciach. Działając moczopędnie, przyczynia się do usuwania toksyn z organizmu. Poza tym ziele obniża poziom cukru we krwi, a korzeń hamuje przerost prostaty. W przeszłości roślina była używana przez kobiety do nacierania włosów. Dzisiaj można kupić szampon z wyciągiem z pokrzywy, który eliminuje problem przetłuszczania się włosów.

Powyższe informacje są tylko przykładami tego, jak dzięki naturze możemy sami pozbyć się wielu dolegliwości. Więcej informacji o medycynie domowej dostarcza strona http://jestemcukrzykiem.pl/dawna-medycyna.