Na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej?

Na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i zębów, próchnicy czy nieświeżego oddechu. Zdrowe zęby pozwalają jeść dowolne pokarmy, a także pozytywnie wpływają na samopoczucie. Aby zapewnić jamie ustnej odpowiednią higienę, codzienne szczotkowanie zębów pastą nie wystarczy.

Regularne wizyty u dentysty

W profilaktyce zdrowia zębów i całej jamy ustnej bardzo ważne są regularne wizyty u stomatologa. Mogą się one obywać co mniej więcej pół roku, w przypadku jeżeli nie zaobserwowało się niepokojących objawów, jak: krwawienie dziąseł, ból zębów, nadwrażliwość czy długo utrzymujący się nieświeży oddech. W przypadku wystąpienia zdarzeń niepożądanych w jamie ustnej należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Stomatolog podpowie także, jakich preparatów do pielęgnacji zębów i dziąseł używać. Szeroki wybór past, szczoteczek, płynów czy nici dentystycznych oferuje drogeria internetowa Superkoszyk.pl.

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Szczoteczki do zębów o miękkim włosiu zalecane są osobom z delikatnymi i często krwawiącymi dziąsłami lub odkrytymi szyjkami zębowymi. Twardych z kolei mogą używać posiadacze zdrowych dziąseł, zwłaszcza palacze. Technika mycia zębów również ma znaczenie. Należy szczotkować nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne powierzchnie zębowe, wykonując obrotowe ruchy. W codziennej pielęgnacji jamy ustnej nie można zapomnieć o języku. Wystarczy wyczyścić go szczoteczką ruchem wymiatającym. Dzięki tej czynności usuwa się bakterie, a także odświeża oddech. Zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie, a po myciu stosować nić dentystyczną.

Nici dentystyczne – jak używać?

Dentystyczne nici są uzupełnieniem codziennego szczotkowania zębów. Pozwalają one bowiem usunąć resztki jedzenia i bakterii z miejsc między zębami, gdzie zwykła szczoteczka nie dociera. Nitkowanie polega na przesuwaniu, zgiętej wokół zębów, nici, zwłaszcza w miejscach poniżej linii dziąseł.

Płyn do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania ust pomaga usunąć bakterie z całej jamy ustnej, w tym także podniebienia czy wewnętrznej strony policzków. W sprzedaży dostępne są płukanki ziołowe lub miętowe o właściwościach przeciwbakteryjnych a także wybielających. Wystarczy około 20 mililitrów płynu wlać do ust i płukać nim jamę ustną. Po 30 sekundach ciecz należy wypluć do zlewu.

Pasta do zębów

W higienie jamy ustnej istotny jest również wybór pasty do zębów. Drogerie, apteki czy zwykłe sklepy spożywcze oferują bardzo duży wybór past, od wybielających i usuwających przebarwienia, po leczących nadwrażliwość zębów czy łagodzących podrażnienia dziąseł. Ich głównym składnikiem są środki ścierne, jak węglan wapnia czy krzemionka. Wybierając pastę do zębów, warto szukać takiej z zawartością np. pirofosforanu, który hamuje mineralizację płytki nazębnej. Próchnicy przeciwdziała fluor oraz ksylitol. Dla osób z nadwrażliwością zębów polecane są delikatne pasty na bazie np. azotanu potasu czy aminofluorku. Stany zapalne z jamie ustnej załagodzą preparaty ziołowe, np. z rumiankiem, arniką czy tymiankiem. Wybielające pasty do zębów nie zawsze nadają się do codziennego użytku, ponieważ moją uszkadzać szkliwo. Stopień ścieralności i bezpieczeństwa określa wskaźnik RDA. W pastach dla dorosłych nie powinien on przekraczać 80, a w produktach do zębów nadwrażliwych – od 30 do 70.