Na czym polega terapia farmakologiczna w bólach nowotworowych?

Na czym polega terapia farmakologiczna w bólach nowotworowych?

Leczenie farmakologiczne w bólach nowotworowych polega na podawanie pacjentowi medykamentów zgodnie z drabiną analgetyczną wprowadzoną przez Światową Organizację Zdrowia. Terapia polega na dozowaniu mocy leków, zaczynając od słabszych i przechodząc do coraz mocniejszych.

Gdzie szukać informacji o chorobach nowotworowych?

Przyczyny zachorowań na raka są bardzo różne, od uwarunkowań genetycznych, po czynniki środowiskowe i ludzkie nawyki. Serwis medyczny Tevamed.pl to portal, na którym można uzyskać informacje na temat poszczególnych nowotworów, a także metod ich leczenia. Z raportu Polskiej Agencji Prasowej (PAP) na świecie żyje już ponad 30 milionów ludzi z chorobą nowotworową o charakterze przewlekłym. http://www.pap.pl/aktualnosci/news,602672,raport-coraz-wiecej-pacjentow-zyje-z-rakiem-nawet-40-lat.html.

Leczenie bólu nowotworowego na podstawie drabiny analgetycznej WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w 1986 roku, wprowadziła zindywidualizowany schemat farmakoterapii bólu, zwłaszcza nowotworowego. Leczenie bólu opiera się na pomiarze jego natężenia. W doborze farmaceutyków bierze się także pod uwagę mechanizm powstawania choroby i bólu oraz działanie leków przeciwbólowych. Według drabiny analgetycznej w leczeniu bólu nowotworowego rozróżnia się 4 rodzaje leków:

  • analgetyki nieopioidowe (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne),
  • słabe opioidy (kodeina, tramadol, etylomorfina, dihydrokodeina),
  • silne opioidy (morfina, metadon, oksykodon, fentanyl w plastrach przezskórnych),
  • leki wspomagające (przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, uspokajające, znieczulające miejscowo, rozkurczowe, kortykostroidy, bifosfoniany).

Na czym polega leczenie bólu w chorobie nowotworowej?

Leczenie farmakologiczne w bólach nowotworowych, zgodnie ze światowymi standardami, polega na podawaniu pacjentowi coraz mocniejszych dawek leków przeciwbólowych. Medykamenty wybierane są określonego stopnia drabiny analgetycznej. Po osiągnięciu maksymalnej dawki, podaje się lek wyższego stopnia. Decyzja o przejściu na silniejszy środek decyduje brak skuteczności dotychczasowego leczenia z niższego szczebla. Na każdym etapie terapii farmakologicznej pacjent przyjmuje leki uzupełniające (wspomagające), np. antydepresanty, medykamenty przeciwdrgawkowe, znieczulające miejscowo czy uspokajające.

Leczenie za pomocą środków przeciwbólowych ma za zadanie opanować ból w konkretnej kolejności. Medykamenty mają na początku zlikwidować ból, by chory nie budził się w nocy, nie odczuwał dyskomfortu w ciągu dnia, aż w końcu nie czuł bólu w czasie wykonywania takich czynności, jak jedzenie czy oddawanie moczu.