Objawy przedawkowania witaminy C

Objawy przedawkowania witaminy C

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, nie tylko zwiększa odporność organizmu, ale również przyspiesza gojenie się ran czy zmniejsza ryzyko nowotworów. Warto mieć świadomość, że składnik ten występuje w zdecydowanej większości warzyw i owoców.

Objawy przedawkowania witaminy C

Przedawkowanie witaminy C jest bardzo trudne, ponieważ nadmiar kwasu askorbinowego wydawany jest razem z moczem. Przyjmowanie więcej niż 1000 mg witaminy C dziennie przez dłuższy czas może spowodować przedawkowanie tej substancji. Powszechnie uznaje się, że za duże stężenie kwasu askorbinowego może wpłynąć na rozwój kamicy nerkowej. Szwedzcy naukowcy do spraw żywienia przeprowadzili badanie na grupie 24 tysięcy ludzi, którzy przez dłuższy czas mieli przyjmować zdecydowanie większą dawkę witaminy C od dopuszczalnych norm. Pacjenci ponownie zostali przebadani 10 lat później w kierunku obecności kamicy nerkowej. Zachorowało zaledwie 31 osób. Należy zdawać sobie sprawę, że przedawkowanie witaminy C objawia się tylko dolegliwościami układu pokarmowego, mogą to być piekące zgagi, nudności czy bóle brzucha.

W jaki sposób można uchronić się przed skutkami nadmiernego przyjmowania witaminy C?

Część naukowców wskazuje na zbawienne właściwości witaminy C w dawkach, które zdecydowanie przekraczają dopuszczalne normy. Można w ten sposób pozbyć się nagłych infekcji wirusowych. W niektórych przypadkach lekarze rekomendują nawet przyjmowanie 2000 mg dziennie. Warto jednak zawsze konsultować z lekarzem przyjmowanie witaminy C w takich ilościach.

Nie wszyscy mają świadomość, że witamina C w czystej sproszkowanej postaci najpierw trafia do jamy ustnej, jej nadmierna dawka może negatywnie wpływać na szkliwo zębne. Warto zatem bardzo dokładnie przepłukać usta wodą, w celu przywrócenia właściwego odczynu jamy ustnej.

Z kolei,gdy kwas askorbinowy w dużych stężeniach trafi do żołądka, bardzo często spowoduje ból brzucha lub zgagę. Można temu oczywiście przeciwdziałać przez podanie buforowanej formy tej substancji (z dodatkiem sody), albo przyjmować ją rozpuszczoną w jedzeniu lub soku. Przyjmowanie witaminy C należy ograniczyć, gdy spowoduje ona przeczyszczenie organizmu.