Rehabilitacja kolana skoczka

Rehabilitacja kolana skoczka

Kolano skoczka to choroba ścięgna spowodowana przez mikrourazy powstałe przy przeciążeniach więzadła rzepki. Występuje m.in. u tenisistów, siatkarzy, koszykarzy oraz piłkarzy ręcznych. Wynika z częstych skurczów mięśni niezbędnych do wyskoków i szybkich zmian kierunku biegu.

Rehabilitacja kolana skoczka – ćwiczenia

Podczas powrotu do zdrowia osoby z kolanem skoczka powinny unikać przeciążania chorej nogi. Dobrze, aby zakładały stabilizator na kolano – ten sprzęt rehabilitacyjny można kupić w sklepach ortopedycznych lub medycznych. Pozwoli on na odciążenie kończyny i stabilizację rzepki. Można go używać podczas ćwiczeń niezbędnych w rehabilitacji schorzenia. To tzw. kinezyterapia, która początkowo obejmuje delikatne ćwiczenia bez obciążania stawu. Kolejno są włączane ćwiczenia w odciążeniu na podwieszkach, rozciągające i izometryczne na zginacze stawu kolanowego oraz czworogłowy mięsień uda. Następnie pacjent wykonuje ćwiczenia poprawiające stabilizację stawu, a także zwiększające czucie stawu w przestrzeni (tzw. propriocepcję) oraz elastyczność tkanek miękkich. Kolejny etap to ćwiczenia całej dolnej kończyny, mające na celu naukę kontrolowania pracy stawu i jego ruchu, zwiększenie siły i poprawę dynamiki ruchów. Na końcu włącza się trening funkcjonalny z wykorzystaniem dynamicznych ćwiczeń z pełnym obciążeniem. Ich intensywność jest stopniowo zwiększana. Są to m.in. skoki i biegi. W rehabilitacji kolana skoczka wykonywany jest też masaż tkanek miękkich. Ma on na celu odżywienie ich oraz poprawę ukrwienia. Wykorzystuje się też mobilizację rzepki. Po zakończeniu rehabilitacji najlepiej nie przeciążać kończyny. Warto ćwiczyć, ale mając na uwadze wcześniejszy uraz. Bardzo ważne jest wzmacnianie tkanek miękkich oraz mięśni dookoła stawu kolanowego. W razie nawrotu dolegliwości, np. bólu w kolanie, należy zgłosić się do lekarza.

Fizykoterapia u osób z kolanem skoczka

Oprócz kinezyterapii kolana skoczka stosowana jest też fizykoterapia. Obejmuje ona zabiegi, takie jak:

  • jonoforeza,
  • krioterapia,
  • laseroterapia,
  • ultradźwięki,
  • magnetoterapia,
  • fala uderzeniowa.

Działają one przeciwobrzękowo, zmniejszają ból i napięcie. Dodatkowo pozwalają na lepsze odżywienie tkanek, poprawiając ich metabolizm.

Kinesiotaping a kolano skoczka

U osób z kolanem skoczka można stosować też plastrowanie dynamiczne – kinesiotaping. Plastry stabilizują kolano i przyspieszają gojenie się uszkodzeń. Ponadto zmniejszają ryzyko kontuzji w trakcie uprawiania sportu.