Zapalenie okostnej zębów

Zapalenie okostnej zębów

Ból w jamie ustnej nie musi oznaczać problemów tylko z zębami czy dziąsłami. Może się okazać, że dopadło nas zapalenie okostnej zębów. W takiej sytuacji trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza stomatologa, ponieważ przypadłość ma charakter przewlekły i do tego wywołuje ogromny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Może też zrodzić przykre konsekwencje.

 

Kuracja trwa 7-14 dni

 

Okostna to włóknista błona otaczająca tkankę kostną, w tym wypadku ząb. Jej zadaniem jest ochrona kości (zęba), jej regeneracji i stymulowanie wzrostu oraz odbudowy w przypadku złamań, uszkodzeń.

Skąd się bierze zapalenie okostnej zębów? Zwykle stanowi ono przykre następstwa stanu zapalnego zęba trzonowego albo zgorzelinowego. Niekiedy jest ono skutkiem nieprawidłowego leczenia kanałowego. Może być też spowodowane źle usuniętym nerwem albo jakąś infekcją jamy ustnej, np. zarażeniem kiłą lub gruźlicą.

Leczenie polega na zażywaniu przez 7-14 dni antybiotyków, które mają za zadanie zniszczyć drobnoustroje, jakie przedostały się do krwi lub limfy. Specyfik dobiera stomatolog, który zleca też wykonanie zdjęcia rentgenowskiego uzębienia.

Dodatkowo można płukać jamę ustną naparem rumiankowym albo szałwiowym, co złagodzi stan zapalny i zwiększy skuteczność antybiotyku. Natychmiastową ulgę przyniesie zimny gazowy okład, który również zmniejszy opuchliznę.

One Reply to “Zapalenie okostnej zębów”

  1. mam zapalenie okostne i bardzo bardzo mnie boli bylam u dentysty przepisal mi anntybiotyk ale nic mi nie pomaga. Co mam robić?